Najmniejszy wóz asenizacyjny
Firma Meprozet Kościan może poszczycić się 50-letnim doświadczeniem w produkcji zbiorników asenizacyjnych. Od początku działalności charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klientów oraz elastycznym dostosowaniem produktów do konkretnych zastosowań.
Oprócz podstawowej gamy pojemności zbiorników od 2,3 do 30 m3 możliwe jest również dobranie zbiornika o innej nietypowej wielkości. Jednym z takich szytych na miarę produktów jest „mikro” wóz asenizacyjny o pojemności zaledwie 1000 litrów. Produkt ten został przystosowany do współpracy z kompaktowym traktorkiem ogrodniczym i wykorzystywany jest przez odbiorcę do podlewania i nawożenia ogrodów otaczających zabytkowy pałac w Niemczech.
Podstawowe wyposażenie unikatowej jednostki nie różni się od zastosowanego w standardowych wozach asenizacyjnych: wszystkie elementy zostały wykonane w mniejszej skali. W układzie jezdnym wykorzystano oś i dyszel z hamulcem najazdowym, dedykowane do lekkich przyczep samochodowych. Wyeliminowało to konieczność wyposażenia wozu w pneumatyczny układ hamulcowy. Aby uzyskać możliwość napędu pompy próżniowej za pomocą WOM, konieczne było wykonanie specjalnej konstrukcji dyszla, co nadaje całości specyficznego wyglądu. Z uwagi na to, że wóz porusza się zazwyczaj po utwardzonych drogach wokół obsługiwanego kompleksu, został wyposażony w koła drogowe oraz błotniki z tworzywa sztucznego. Również w tym przypadku użyto komponenty stosowane w przyczepkach samochodowych. Do zbiornika o takiej wielkości dobrano również stosunkowo małą pompę próżniową, której wydajność to tylko 2300 l/min. Pompa ta posiada podwójne zabezpieczenie przed przelaniem, obejmujące zawór pływakowy umieszczony w górnej przedniej części zbiornika oraz mały zbiorniczek przelewowy wykonany z tworzywa sztucznego. Na wydechu kompresora zastosowano specjalny tłumik z funkcją wychwytywania oleju. Zadaniem tłumika jest zapobieganie hałasowi powstającemu podczas pracy pompy oraz separowanie oleju smarującego łopatki kompresora od powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz.
Do podlewania ogrodów za pomocą wytworzonego w zbiorniku nadciśnienia służy standardowa łyżka rozlewowa marki Meprozet. Przewód zasilający łyżkę jest również wykorzystywany do napełniania zbiornika za pomocą podciśnienia. W tym celu łyżka została zamontowana na uchylnym zawiasie, co umożliwia podłączenie węża ssącego. Ciekawostką jest brak zaworu odcinającego na przewodzie do tankowania i zasilania łyżki. Było to możliwe dzięki poprowadzeniu przewodu do samego dna zbiornika. Na pozostałe wyposażenie pojazdu składają się m.in. układ oświetleniowy pozwalający na poruszanie się po drogach publicznych, szklane wzierniki do kontroli poziomu cieczy w zbiorniku oraz tylny właz o średnicy 400 mm służący do czyszczenia i konserwacji wnętrza zbiornika.
(źródło: Technika Komunalna 1/2023, str. 60)